Ko treba da zaštiti decu od sadržaja eksplicitnog seksa u medijima?

RTV Pink, televizija sa nacionalnom frekvencijom, je danas, dana 01.12.2023. godine u jutarnjem programu, emitovala sadržaj eksplicitnog seksa. Voditeljka i gosti programa, direktno su govorili o seksu, teškim drogama i prostituciji na način za koji je neprihvatljiv za decu, posebno onu mlađeg uzrasta. Video snimak eksplicitnog seksa iako segmentno blurovan, apsolutno ne uspeva da umanji i na bilo koji način pokrije vrstu sadržaja.

Zabrinuti smo i pitamo ko će sprovoditi zakone koji treba da štite decu od ovakvog medijskog sadržaja?

Postoje svi zakonski uslovi da Regulatorno telo za elektronske medije odmah postupi po službenoj dužnosti. Podsećamo javnost da je u prethodnim godinama, na sve žalbe prema nacionalnim emiterima, a u vezi sa štetnim uticajem medijskih sadržaja na decu, REM žalbe ignorisao, odbijao ili sankcionisao minimalnom merom – opomenom.

U nastavku se nalaze članovi Zakona koji su prekršeni pomenutim programom, a na štetu dece.

Zakon o javnom informisanju i medijima

Zaštita maloletnika

Član 88.

U cilju zaštite slobodnog razvoja ličnosti maloletnika, posebno se mora voditi računa da sadržaj medija i način distribucije medija ne naškode moralnom, intelektualnom, emotivnom ili socijalnom razvoju maloletnika.

Zakon o elektronskim medijima

Opšte odredbe o zaštiti maloletnika

Član 64. stav 1.

Pružalac medijske usluge je dužan da preduzme sve neophodne mere kako njegov programski sadržaj ne bi naškodio fizičkom, mentalnom ili moralnom razvoju maloletnika (u daljem tekstu: razvoj maloletnika).

Programski sadržaji koji mogu naškoditi razvoju maloletnika

Član 65. stav 1.

Zabranjeno je prikazivanje pornografije, scena brutalnog nasilja i drugih programskih sadržaja koji mogu teško da naškode razvoju maloletnika.