Nastavnici

Prijatelji dece Srbije su 2019. godine ponovo pokrenuli inicijativu Deca i mediji, koja za cilj ima osnaživanje dece, profesionalaca, roditelja, ali i predstavnika medija i političkih partija za prevenciju zloupotrebe dece u medijskim izveštavanjima i političkim aktivnostima. Glavni problemi koje želimo da sprečimo jesu otkrivanje identiteta dece u medijima kada su žrtve zlostavljanja i/ili zanemarivanja kao i svedoci nasilja, što direktno ugrožava njihovo dostojanstvo i pravo na privatnost. Takođe, deca su neretko izložena neprimerenim sadržajima, koji direktno utiču na njihovu dobrobit, a sve češće se pojavljuju i kao deo političkih kampanja i skupova.

Prevencija zloupotrebe dece u medijima i političkim aktivnostima se direktno oslanja na nivo medijske pismenosti u društvu. Što su deca i njihovi roditelji/staratelji bolji u zaštiti ličnih podataka, prepoznavanju medijskih zloupotreba i narušavanja prava deteta, biće jači i spremniji da se protiv takvih pojava i bore.

Zbog toga vas ovim putem pozivamo da se priključite našoj inicijativi i tokom meseca septembra i oktobra 2021. godine realizujete neke (ili sve) od naših predloženih aktivnosti za decu iz našeg Paketa za nastavnike o prevenciji medijskih zloupotreba dece:

*MATERIJAL MOŽETE PREUZETI KLIKOM NA PODEBLJANI TEKST(NPR. OPIS ČASA)

Čas 1. Tradicionalni i novi mediji                                                                                            

Čas 2. Mediji u Srbiji danas

Čas 3. Prepoznavanje medijskih zloupotreba

Čas 4. Narušavanje privatnosti i kršenje prava deteta u tradicionalnim medijima

Čas 5. Zaštita identiteta dece u (novim) medijima

Predloge aktivnosti možete naći na adresi decaimediji.com/nastavnici. Molimo sve škole koje realizuju neke od aktivnosti da nam do 22. oktobra na email adresu prijateljidecesrbije@gmail.com dostave fotografije i IZVEŠTAJ O REALIZOVANIM AKTIVNOSTIMA (formular preuzeti klikom na reč izveštaj). Tri škole koje budu najefikasnije i najkreativnije u realizaciji aktivnosti, biće nagrađene poklon paketom.

Više o samom problemu možete saznati ovde:

A kako deca i mladi vide medije u Srbiji ovde:

Paket za nastavnike o prevenciji medijskih zloupotreba dece nastao je u okviru programa ,,Aktivni građani – bolje društvo: zagovaranjem ka saradnji i demokratskom razvoju Srbije”, koji realizuje BOŠ uz podršku američkog naroda putem Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID). Sadržaj paketa isključivo je odgovornost Prijatelja dece Srbije i ne predstavlja nužno stavove USAID-a, Vlade SAD ili BOŠ-a.