Da li nasilje nad maloletnicima sme da podleže zastarevanju?

Po tumačenju REM-a zlostavljanje maloletnika u rijaliti programima podleže zastarevanju

Povodom nasilja nad maloletnom devojkom u rijaliti programu na televiziji sa nacionalnom frekvencijom, Mreža organizacija za decu Srbije i Prijatelji dece Srbije podneli su prijavu Regulatornom telu za elektronske medije (REM) 8. februara 2022. godine.

Uz REM pozvana su i nadležna ministarstva, Ministarstvo unutrašnjih poslova i Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju, Zaštitnika građana i Poverenicu za ravnopravnost, da reaguju u skladu sa svojim zakonskim ovlašćenjima.

Nakon dobijene prijave, Regulatorno telo za elektronske medije (REM) je u odgovoru tražilo dopunu prijave jer nisu uspeli da pronađu sporni sadržaj na kanalima nad kojim vrše monitoring. Dopunjena prijava je dostavljena REM-u 9 marta 2022. godine.

Nakon primljene dopune, REM je u svom odgovoru naveo da, budući da je prošlo više od 30 dana od emitovanja sadržaja, ne postoji pravni osnov po kom bi REM mogao da traži snimke spornog sadržaja Zadruga Live 4 radi vršenja nadzora i u odnosu na to doneo odluku da nema mesta pokretanju postupka pružaocu medijske usluge PINK MEDIA GROUP.

MODS i PDS izražavaju snažno nezadovoljstvo povodom izostanka adekvatne reakcije Regulatornog tela za elektronske medije na slučaj eksplicitnog nasilja nad maloletnom devojkom u rijaliti programu nacionalne televizije i postavljaju pitanja –

Ko treba da štiti decu u rijaliti programima?

Da li su deca nad kojom se vrši nasilje adekvatno zaštićena u rijaliti programima?

Da li u rijaliti programima važe zakoni RS?

Podsećamo da je nasiljem nad maloletnom devojkom prekršen Pravilnik o zaštiti prava maloletnika u pružanju medijskih usluga u kome je navedeno da se „Rijaliti programski sadržaj smatra nepodesnim za osobe mlađe od 18 godina ako se u njemu prikazuje nasilje i nepristojno izražavanje preduzeto kao akt agresije, odnosno u cilju vređanja,..“, kao i Zakon o elektronskim medijima (čl. 47) u kome je navedeno da je pružalac medijske usluge, u odnosu na svoj programski sadržaj, dužan da “ne pruža programske sadržaje koji ističu i podržavaju narkomaniju, nasilje, kriminalno ili drugo nedozvoljeno ponašanje, kao i sadržaje koji zloupotrebljavaju lakovernost gledalaca i slušalaca”.

Kada je reč o ostalim institucijama kojima smo se obratili, Ministarstvo unutrašnjih poslova nas je obavestilo da je prijavu prosledilo Osnovnom javnom tužilaštvu u Sremskoj Mitrovici na dalje postupanje i Policijskoj upravi Sremska Mitrovica koja je nadležna prema mestu na kome se desilo. Zaštitnik građana i Poverenica za ravnopravnost su nas obavestili da će proveriti postupanje nadležnih organa na koje smo ukazali.

Illustration provided by

Post navigation