U žiži interesovanja: poginula i deca žrtve nasilja

U želji da mapiramo probleme u medijskom izveštavanju o deci, te podstaknemo primere dobre prakse, kao što je već najavljeno, u nedelji od 2 – 8. septembra Prijatelji dece Srbije će uraditi skrining izveštavanja o deci[1]  kao i poštovanju dečijih prava u štampanim medijima i objavljivati u formi dnevnih izveštaja.

U sredu, 4. septembra, broj vesti/objava u dnevnim listovim o deci/pitanjima od važnosti za decu, te koji na bilo koji način uključuju decu iznosio je 53, a po dnevnom listu raspodela je sledeća:

U sredu, 4. septembra, u svoje izveštaje i vesti u temi, najveći broj tekstova objavio je ‘’Informer’’, dok se o deci pisalo u proseku od 4-8 tekstova.

Od ukupnog broja objava u dnevnim listovima o deci – 53, vesti iz domena crne hronike, poput jučerašnjeg izveštaja, zahvataju najveći opseg – ponovo preko 40 odsto. Tekstovi koji se tiču dece poznatih su na drugom mestu, sa skoro 20 odsto, obrazovanje sa 13. Tabelarno i tematski prikazano, ispod se mogu videti sve teme obuhvaćene ovim dnevnim izveštajem:


Glavna zapažanja na osnovu obuhvaćenih tema:

  • Vesti u domenu crne hronike:
    • Četiri od osam listova izveštavaju o nesrećama u kojima su stradala, odnosno preživela deca tokom letovanja. Pojedini mediji su objavili potpun identitet dece, sa fotografijama preuzetih sa društvenih mreža roditelja.
    • U dva od osam listova, izveštavalo se o nesreći dečaka koji se slučajno zaključao u kupatilu i ozbiljno povredio izlazeći kroz prozor. Identitet deteta se naslućuje posredno, jer jedan tekst otkriva identitet roditelja, naselje i ulicu u kojoj se porodična kuća nalazi.
    • Tri od osam štampanih medija su nastavili da pišu i o slučaju osobe optužene za pedofiliju nad dečakom. Nastavljajući da iznose gnusne opise, predstavili su i odbranu optuženog.
    • Bezbednost dece u saobraćaju te saobraćajne nesreće obuhvataju i veći deo ovog izveštaja. Dva od osam listova su izveštavala o vojniku koji je spasio dečaka turskog porekla, bez objavljivanja dečjeg identiteta. Jedna devojčica je stradala u sudaru dva saobraćajna vozila, a jedan dnevni list je izvestio o slučaju još jedne nastradale devojčice na autoputu – u potpunosti objavljujući njen identitet.
    • U tri dnevna lista, našle su se kratki tekstovi o masakru na osnovnoškolce u Pekingu, bez otkrivanja identiteta žrtava, ali uz obilje stravičnih opisa načina na koji je počinilac napao maloletnike.
    • Dva dnevna lista su objavila i tekst o maloletniku u Americi koji je, hladnim oružjem, ubio članove svoje porodice.
    • Jedan dnevni list je nastavio da piše o slučaju napada na maloletno lice u Kosovskoj Mitrovici, i dalje objavljujući fotografiju žrtve iz bolnice.
    • Adresirali bismo još jedan slučaj, a to je objavljivanje fotografija osoba koje su izvršile teška krivična dela. Naime, na objavljivanim fotografijama okrivljeni se često pojavljuju sa članovima porodice, uključujući decu. Iako su lica deteta zamagljena, ne postoji razlog objavljivanja fotografija iz porodičnih albuma i društvenih mreža osumnjičenih/okrivljenih.
  • Deca poznatih:
    • Devet vesti u šest dnevnih listova u svoje izveštavanje uključuju decu poznatih ličnosti. Uglavnom su objavljene fotografije roditelja, a najzastupljenija je vest o porođaju jedne javne ličnosti. Pojedini mediji su preuzeli fotografije dece sa društvenih mreža i objavili ih.
  • Obrazovanje:
    • O ulaganju u obrazovanje i obrazovne institucije, kako na državnom tako i na lokalnom nivou, izvestilo je četiri od osam dnevnih listova.
    • Dva dnevna lista se bave pitanjem dostupnosti obrazovanja za svu decu, izveštavajući o problemu pojedinih lokalnih samouprava da omoguće prevoz učenika do škole, te da su deca primorana da hodaju kilometrima. Drugi dnevni list piše o slučaju dečaka sa daunovim sindromom kome, kako zbog fizičke nedostupnosti tako i drugih faktora, nije omogućeno da pohađa nastavu. 
    • Jedan list je objavio kratak komentar na štrajk prosvetnih radnika, u negativnom kontekstu.
  • Političari i deca:
    • Pet od osam dnevnih listova izvestilo je o aktivnostima političkih partija, koje su uključivale decu. Svi su objavili fotografije dece sa političarima, a neki su objavili i lične podatke dece.
  • Humanitarne aktivnosti usmerene ka deci:
    • Tri dnevna lista u četiri vesti/izveštaja, izvestili su o humanitarnim aktivnostima usmerenim ka deci.
  • Roditeljska pitanja i socijalni položaj roditelja:
    • Dva od osam listova se bave socijalnim položajem roditelja, a jedan posebno roditelja sa invaliditetom i nemogućnosti za dobijanje odsustva za roditelje dece sa autizmom. U jednoj vesti se obrazlaže pitanje kompanija koje ne poštuju zakonodavstvo u oblasti zaštite trudnica i žena sa malom decom i objavljen je spisak tih kompanija javno. Cilj je povećati svest žena da prijavljuju takve kompanije. 
    • Dva od osam listova su objavila i tekstove koji se tiču informisanja odraslih o tome kako da pomognu deci pri učenju, te aktivnostima slobodnog vremena.
    • Jedan dnevni list bavio se i temom veštačke oplodnje i otvaranjem klinike za veštačku oplodnju u Valjevu njenoj uspešnosti veštačke. U potpunosti je otkriven identitet prve bebe koja je rođena zahvaljujući toj klinici.

Za razliku od prethodnih izveštaja,  u ovom izveštaju smo želeli da predstavimo sliku dece u medijima bez da dajemo komentare na način izveštavanja. U tom maniru ćemo nastaviti i do kraja nedelje. Na kraju perioda izveštavanja ćemo objediniti sve preporuke iz dnevnih izveštaja, objaviti ih javno i proslediti svim medijskim kućama.

[1] Skrining je urađen za 8 dnevnih novina: Danas, Politika, Alo, Kurir, Informer, Večernje novosti, Srpski telegraf, Blic. Uzimani su u obzir tekstovi koji se tiču direktno dece, izveštavanja o deci i pitanjima od važnosti za decu.