Saopštenje za javnost povodom odluke Saveta za štampu

Senzacionalističkim izveštavanjem o zločinima Belivukovog klana grubo prekršena prava deteta i Kodeks novinara.


„Članovi Komisije za žalbe su zaključili da postoji javni interes da se zna za postojanje organizovane kriminalne grupe… Međutim,iznošenjem pojedinosti brutalnosti, objavljivanjem fotografija iskasapljenih tela žrtava i naslovima koji sadrže opise ubistava i mučenja, otišlo se u najprizemniji i uznemirujući senzacionalizam.“


Komisija za žalbe Saveta za štampu jednoglasno je ocenila osnovanom žalbu organizacije Prijatelji dece Srbije povodom izveštavanja o slučajevima mučenja i ubistava kriminalnog klana u periodu od 18. jula do 16. avgusta 2021. godine u listovima i portalima: Informer, Kurir, Alo, Republika.rs, Telegraf.rs, a doneta je odluka da su navedeni mediji prekršili Kodeks novinara Srbije u više članova.


Navedeni listovi i portali su u izveštavanju o ovom slučaju, većina u više navrata, naslovnom stranom, tekstovima, kao i blokovima i sadržajem na online platformama, izvršili ekstremno negativan uticaj na emocionalni, moralni, intelektualni i socijalni razvoj svakog deteta koje se našlo izloženo ovim sadržajima, sa nesagledivim posledicama. Takođe, gotovo svi navedeni mediji u vreme zatvaranja ove žalbe nisu prestajali sa eksploatacijom navedenog slučaja.

Smatramo da je ovim postupcima naneta izuzetno velika šteta interesima svakog deteta u našem društvu:


• grubim kršenjem prava deteta i Kodeksa novinara,
• izlaganje dece brutalnim, ekstremno surovim, neprimerenim i uznemiravajućim sadržajima,
• širenjem informacije bez ikakvog javnog značaja, senzacionalističke i suprotne svakom profesionalnom i ljudskom moralu,
• širenjem scena eksplicitnog nasilja i mučenja sa smrtnim ishodom

U odluci Saveta za štampu između ostalog stoji:

“Kodeks novinara Srbije nedvosmisleno zabranjuje novinarima upotrebu neprimerenih, uznemiravajućih, pornografskih i svih drugih sadržaja koji mogu imati štetan uticaj na decu i nalaže mi obavezu da poštuju i štite prava dece, kao i prava i dostojanstvo žrtava zločina i njihovih porodica. Ove obavezu su, po oceni Komisije, prilikom izveštavanja o ovom slučaju potpuno zanemarene.”


“Komisija takođe smatra da je podnosilac žalbe u pravu kada tvrdi da je nije prihvatljiv izgovor medija da ti tekstovi nisu namenjeni deci i, pogotovo, prebacivanje odgovorosti isključivo na roditelje, koji bi trebalo da kontrolišu kakve medijske sadržaje prate njihova deca. Ovo je naročito zbog toga što su uznemirujući sadržaji objavljeni i na naslovnim stranama, tako da je moglo da ih vidi svako dete koje prolazi pored kioska ili nešto kupuje na njemu. Isto je i sa objavama na portalima – postavljene su i dostupne.”


Prijatelji dece Srbije apeluju na medijske kuće da poštuju postojeće regulative. Takođe, pozivamo one koje to već nisu učinile, da potpišu Memorandum o razumevanju i prihvatanju Pravilnika protiv zloupotrebe dece u medijske svrhe, objavljenog 2019. godine.

U Beogradu, 13.09.2021.