U jednoj od najvažnijih nedelja za svu decu – nedelji početka školske godine (od 02. do 8. septembra), Prijatelji dece Srbije će uraditi skrining izveštavanja o deci[1] kao i poštovanju dečijih prava u štampanim medijima, a na sajtu decaimediji.com objavljivati kratke dnevne izveštaje.
Na samom početku ćemo predstaviti koliko dnevne novine posvećuju pažnju deci i dečijim temama, te na koji način. U grafikonu ispod se može videti broj tekstova koja se tiču dece, ili su izveštavali o deci u ponedeljak, 02. septembra 2019. godine.
Najveći broj tekstova je imao ”Danas”, dok se o deci pisalo u proseku od 2-6 tekstova po dnevnom listu.
Glavne teme koje su obuhvaćene u izveštajima se u većini slučajeva preklapaju, što se može videti na grafikonu ispod:
Glavna zapažanja na osnovu obuhvaćenih tema:
- Početak školske godine i štrajk prosvetnih radnika: U šest od osam dnevnih novina se razrađuje tema početka školske godine. Većina tekstova obuhvata informacije o inovacijama u obrazovnom sistemu, broju učenika koji upisuje školu, izazovima i potencijalima našeg obrazovnog sistema. Većinski, tekstovi sadrže pozitivnu konotaciju i informacije o napretku u oblasti. Poseban akcenat ovoj temi daje list ”Danas” koji joj je posvetio dodatak na 20 strana. Od važnosti je i pitanje štrajka jednog od sindikata prosvetnih radnika, o kojem su izvestili tri od osam dnevnih listova.
- Napad na dete na Kosovu i Metohiji: Šest od osam dnevnih novina izveštava o napadu na sedamnaestogodišnjeg dečaka u Severnoj Mitrovici. Većina vesti i izveštaja potpiruje međuetničke tenzije, posebno naglašavajući identitet i nacionalnu pripadnost napadača i žrtve, unapred aludirajući na uzroke napada. Posebno zabrinjava što su određeni listovi u potpunosti otkrili identitet sedamnaestogodišnjaka, a dva objavila fotografiju dečaka iz bolnice (jedan tiražni list čak i na naslovnoj strani), što je u svakom smislu neprihvatljivo i u suprotnosti sa svom postojećom legislativom u oblasti.
- Sigurnost dece i sigurnost u saobraćaju: Četiri od osam dnevnih listova su objavili tekst o incidentu sedenja deteta na prozoru automobila u vožnji. Jedan od dnevnih listova, iako sa šokantnim naslovom (Ludaci pustili dete kroz šiber na auto-putu), daje detaljan presek situacije bezbednosti dece u saobraćaju i informiše javnost o tome kako bi trebalo prevoziti decu u kolima. U većini tekstova se apeluje na važnost sigurnosti, vezivanja, te pravilnog voženja dece, a nije uočeno narušavanje dečjih prava.
- Masakr u Teksasu: Tri od osam dnevnih listova obrađuju temu još jednog od oružanih napada u SAD. Iako je tema od važnosti, ono što posebno zabrinjava je potpuno otkrivanje identiteta maloletnih lica (fotografija, ime i prezime, lokacija) koja su preživela napad. Iako je vest sa drugog kontinenta, i preuzimana je sa vesti svetskih agencija, ovakav način izveštavanja ne bi smeo da bude novinarska praksa.
- Hapšenje lica osumnjičenog za pedofiliju: U dva od osam dnevnih listova objavljene su kratke vesti o hapšenju lica osumnjičenog za pedofiliju. Nije otkriven identitet dece žrtava.
- Deca poznatih: U dva od osam listova objavljeni su tekstovi koji se tiču dece poznatih ličnosti. Otkriven je deo identiteta, nisu objavljene fotografije dece. Urađeni su i intervjui sa roditeljima, te verujemo da, iako tekstovi pripadaju ”paparaco” rubrici, postoji saglasnost roditelja za objavljivanje informacija o detetu, što i dalje nije opravdanje za ugrožavanje identiteta bilo kog deteta.
- U samo dva teksta, u dnevnoj štampi se pisalo o temama koje su izveštavale o dečijim aktivnostima, ili prostorima u kojima će deca, ubuduće, moći da provode svoje slobodno vreme.
Na kraju ovog dnevnog izveštaja, istakli bismo trud redakcije ”Danas-a”, koja je u dodatku Današkola, na punih 20 strana isveštavala o početku školske godine, izmenama u prosvetnom sistemu, pozitivnim primerima iz vaspitno-obrazovne prakse, kao i ozbiljnim pedagoškim tekstovima, kojima je posvetila veći deo svog jučerašnjeg izdanja. Posebno smo zabrinuti što je najstariji dnevni list na ovim prostorima ”Politika” u potpunosti izostavio temu obrazovanja, u svetlu početka nove školske godine.
[1] Skrining je urađen za 8 dnevnih novina: Danas, Politika, Alo, Kurir, Informer, Večernje novosti, Srpski telegraf, Blic. Uzimani su u obzir tekstovi koji se tiču direktno dece, izveštavanja o deci i pitanjima od važnosti za decu.
Kako će izveštavati o deci kad je takmičenje ko će više da objavi šta je predsednik rekao , što će sutra reći i što misli da kaže , deca su nebitna u svetu početka Zadruge 3 i predizborne kampanje koja teče neprekidno već 8 -u godinu